- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ALOGIC SmartConnect DisplayPort to HDMI Cable - Male to Male cable is designed to connect a PC enabled with a DisplayPort output to display enabled with a HDMI input. The cable supports a maximum resolution of 192 X 1 8 . The DisplayPort latching connectors provides a secure connection between the PC and the display with support for two way connectivity and optional audio support.
* Aluminium and Mylar shielding to help eliminate EMI and RFI
* Resolution capability of up to 1920×1080
* (1) DisplayPort Male to (1) HDMI Male
* Durable moulded DisplayPort connectors with latch design.
* Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.
* Retail Box Packaging.
* Warranty: Life Time
(DP-HDMI-03-MM)
Specifications
| Compatible/Used for | DisplayPort |
| Product Type | DP Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Connector Type | HDMI |
| Features | * Durable moulded DisplayPort connectors with latch design. * Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.* Retail Box Packaging. * Warranty: Life Time |
| Length | 3m |
| SKU | DP-HDMI-03-MM |
| Barcode # | 9319866019578 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





