Don't pay: $159.00
$113.00
SAVE $46.00 (29%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The US3344 allows for a neat and tidy installation – The connecting cables are bundled to save the extra cost of purchasing USB cables. The additional USB 3.1 Gen 1 Type-B to Type-C cable included in the US3344 package, which can connect to the USB-C computers and allows for hybrid and flexible usage, is the most cost-effective solution for USB-C equipped laptops and tablet computers_x000D_
_x000D_
The US3344 is USB 3.1 Gen1 compliant, which can support data transfer rate up to 5Gbps and backwards compatible with USB 2.0 and USB1.1. It is perfect for high-bandwidth devices, such as USB docking stations or HD cameras._x000D_
_x000D_
In addition, the US3344 also features an external remote port selector that can simplify desktop layout, and select which computer needs to use the USB devices. With its compact and all-in-one design, you can create a space saving, convenient and productive work environment.
(US3344-AT)
ATEN US3344 4-Port USB 3.1 Gen 1 Perpiheral Sharing Switch - 4 Ports - 4 LEDs - 4x USB Type-A & 4x USB Type-B - 1x Micro USB B (Female) Power Port - US3344-AT - 2 Years Limited Warranty
| SKU | US3344-AT |
| Barcode # | 672792008696 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7700kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.002856000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





