Don't pay: $54.50
$40.00
SAVE $14.50 (27%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Belkin USB-C 4 Port Mini Hub - 2x USB-C Ports, 2x USB Type A Ports - Powered through USB-C - Tethered, Foldaway USB-C Cable - Slim, Portable Design - F4U090BTBLK - 12 Months Limited Warranty
(F4U090BTBLK)
Technical Information
| Host Interface | USB Type C |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| Chrome | |
| Chrome OS | |
| Country of Origin | China |
Physical Characteristics
| Form Factor | External |
| Height | 16.3 mm |
| Width | 98 mm |
| Depth | 88 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | USB Hub |
| Manufacturer Part Number | F4U090BTBLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | USB-C 4-Port Mini Hub (Also Known as USB Type-C) |
| Brand Name | Belkin |
| SKU | F4U090BTBLK |
| Barcode # | 745883702756 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





