- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 8-Port Gigabit Unmanaged Desktop PoE Switch with 8 PoE RJ45 Ports
DGS-1008MP
Network - Switches
Features
The D-Link DGS-1008MP 8-Port PoE Desktop Switch is an ideal solution for small offices and
enterprise environments looking to expand the network with a set of Power over Ethernet
devices such as wireless access points, IP cameras, and IP phones. Built with small business
and enterprise users in mind, the DGS-1008MP is a high-speed, flexible switch that features
a fanless, quiet design so it can be conveniently placed anywhere in a working environment.
enterprise environments looking to expand the network with a set of Power over Ethernet
devices such as wireless access points, IP cameras, and IP phones. Built with small business
and enterprise users in mind, the DGS-1008MP is a high-speed, flexible switch that features
a fanless, quiet design so it can be conveniently placed anywhere in a working environment.
- RJ-45 Ports: 8
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 8 RJ-45
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 8
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 14,880 pps per port
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 16
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: Rack-mountable 11 / metal casing (1U)
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 280 x 180 x 44 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-1008MP |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1008MP)
Technical Details
| Model | DGS-1008MP |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 8 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | Yes |
| PoE Budget | 0 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Rack-mount |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-1008MP |
| Barcode # | 790069420351 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.6400kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001950000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








