Don't pay: $385.00
$138.00
SAVE $247.00 (64%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link G416 EAGLE PRO AI AX1500 4G Wi-Fi 6 Smart Router with Voice Control
G416
Network - Routers
Features
The G416 AX1500 4G CAT 6 Smart Router allows you use your carrier's SIM/UICC card to share your 3G/4G mobile network access through dedicated Wi-Fi 6 network or any of the three Gigabit ports. With LTE CAT 6 support, you can download at up to 300Mbps, enabling you to stream in 4K definition, make conference calls, and surf the web seamlessly even without a fixed broadband connection.
- Share your 3G/4G connection with multiple devices
- Uses a SIM/UICC card to connect to the Internet
- Wi-Fi 6 (802.11ax) technology provides faster speeds, greater capacity and less network congestion
- Next-generation speeds up to 1.5 Gbps (300 + 1201) built for the modern device-dense smart home
- Dual-band Wi-Fi makes 4K streaming, gaming and video chatting a breeze
- 3 Gigabit Ethernet LAN ports and 1 Gigabit Ethernet WAN port provide optional wired connectivity
- D-Link Wi-Fi Mesh lets you add other compatible EAGLE PRO AI Series to expand your network as you wish
- BSS coloring helps organize data packets, making your network more efficient and improving overall Wi-Fi 6 performance
- Mesh Smart Roaming technology auto connects you to the strongest signal
- Voice Control for an even easier home Wi-Fi networking experience
- Free EAGLE PRO AI app
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Home / Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Mesh Protocol | EAGLE PRO AI |
| Parental Controls | Yes |
| VPN | No |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
Resources
High resolution Image
(G416)
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Home / Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Mesh Protocol | EAGLE PRO AI |
| Parental Controls | Yes |
| VPN | No |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
| SKU | G416 |
| Barcode # | 790069467271 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.7400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.190m |
| Shipping Length | 0.220m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.









