- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link G415 EAGLE PRO AI AX1500 4G Mesh Enabled Wi-Fi 6 Smart Router with Voice Control
G415
Network - Routers
Features
The G415 AX1500 4G Smart Router allows you to use your carrier’s SIM/UICC card to share your 3G/4G mobile network access through a dedicated Wi-Fi 6 network or any of the three Gigabit ports. With LTE CAT 4 support, you can download at up to 150Mbps, enabling you to stream in 4K definition, make conference calls, and surf the web seamlessly even without a fixed broadband connection.
- 4G LTE CAT4 Connectivity at up to 150Mbps
- Wi-Fi 6 (802.11AX) Support up to 1500Mbps
- LTE Bands: 1 / 3 / 7 / 8 / 20 / 28 / 38 / 40 / 41 (2100/ 1800/ 2600/ 900/ 800/ 700 / 2300 / 2500 MHz)
- UMTS / HSDPA / HSUPA Bands: 1 / 8 (2100/ 900 MHz)
- GSM/ GPRS/ EDGE: 3 / 8 (1800/ 900 MHz)
- One dedicated Ethernet WAN port with automatic failover
- 3x Gigabit Ethernet LAN Ports provide optional wired connectivity
- Built-in standard-size SIM Card Slot
- AI-based Mesh capability with compatible AI Wi-Fi devices
- AI-based Wi-Fi and Traffic Optimiser monitors and improves your network automatically
- Supports WPA, WPA2, and the latest WPA3 Wi-Fi Security
- Voice control compatibility with Google Assistant and Amazon Alexa
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Home / Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Mesh Protocol | EAGLE PRO AI |
| Parental Controls | Yes |
| VPN | No |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
Resources
High resolution Image
(G415)
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Home / Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Mesh Protocol | EAGLE PRO AI |
| Parental Controls | Yes |
| VPN | No |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
| SKU | G415 |
| Barcode # | 790069463174 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.280m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










