- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EBAB19)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Power Description
| Circuit Breaker | No |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Power Rating (Watt) | 2 kW |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EBAB19 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | EBAB19 |
| Product Name | ePDU G3 Basic |
| Product Line | ePDU |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
Physical Characteristics
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 10U |
| Cord Length | 3 m |
| Height | 443 mm |
| Width | 52 mm |
| Depth | 53 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | EBAB19 |
| Barcode # | 743172065810 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 2.5500kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





