- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HyperX Cloud Alpha S Virtual 7.1 USB Gaming Headset - Blackout - HyperX 7.1. Surround Sound - 2m USB Audio Control Mixer - 50mm Neodymium Magnet Drivers - Closed-Back Design - Frequency Response: 13Hz ~ 27kHz - Impedance: 65 O - Cable Length: 1m - Connection: 3.5mm Plug (4 Pole) - Electret Condenser Microphone (Bi-Directional, 50Hz ~ 18kHz Frequency Response) - Aluminium Frame - Compatible with PC / PS4 - HX-HSCAS-BK/WW (4P5L2AA) - 2 Years Limited Warranty
(4P5L2AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| USB 2.0 |
Miscellaneous
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility |
|
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Over-the-ear | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 5 cm |
Technical Information
| Cable Length | 97.5 cm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | 7.1 Surround Sound |
| Breathable | |
| Comfortable | |
| Detachable Cable | |
| Closed-back | |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
Microphone
| Microphone Technology | Condenser |
| Electret | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 308.4 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Fabric | |
| Leatherette |
General Information
| Product Type | Gaming Headset |
| Manufacturer Part Number | 4P5L2AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Cloud Alpha S - Gaming Headset (Black) |
| Product Line | Cloud Alpha S |
| Brand Name | HyperX |
| SKU | 4P5L2AA |
| Barcode # | 196188048092 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.8600kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





