- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation
Leverage the power of WiFi 7 for speeds up to 3.6 Gbps at 1.2X faster than WiFi 6. The Nighthawk® RS100 WiFi 7 Dual-band Router provides up to 2,000 sq. ft. WiFi coverage and capacity for up to 50 devices. Experience stunning streaming, video conferencing and reliably connect smart home devices. NETGEAR Armor protects your family's WiFi by creating an automatic shield for all connected devices.
WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation
Nighthawk WiFi 7 is built on 25+ years of pioneering innovation and precisionengineered to NETGEAR's exacting quality standards, so you can enjoy all the benefits WiFi 7 has to offer.
Multi-Gig WiFi
Fast WiFi 7 speeds up to 3.6 Gbps? for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment.
More Capacity for Data-intense Activities
Connect up to 50 devices, like your security cameras, smart home devices, and speakers, while enjoying stunning video streaming, online gaming and video conferencing.
Multi-Gig Speeds with 2.5GbE Internet Port
Use the 2.5 Gig internet port for cable and fiber plans up to 2.5 Gbps1. Compatible with any internet service provider.
4X 1 Gig Ports
Plug in wired devices to improve performance via the four 1 Gbps Ethernet LAN ports.
Expansive Coverage
Ultra-powerful antenna array provides coverage up to 2,000 sq. ft.
Nighthawk® App
Easily set up your router, manage your network from anywhere, pause the Internet on your connected devices, run a quick Internet speed test, track your Internet data usage, set up separate guest networks, and more.
(RS100-100APS)
| Specification | Details |
|---|---|
| Height | 7.2 in (184 mm) |
| Width | 2.6 in (66 mm) |
| Depth | 4.8 in (122 mm) |
| Weight | 0.4 lb (380 g) |
| Requirements | - Broadband Internet (DSL/cable/fiber/satellite) - Modem with RJ45 port - Android/iPhone/Computer with Ethernet or WiFi |
| WiFi Coverage | 185 m² |
| Speed | 3.6 Gbps |
| WiFi Bands | - 2.4 GHz (2x2) - 5 GHz (2x2) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz |
| Memory | 512 MB NAND flash 1 GB RAM |
| Antennas | Two internal high-performance antennas with high-power amplifiers |
| Ports | - 1× 2.5 Gbps Internet port - 4× 10/100/1000 Mbps Gigabit LAN ports |
| SKU | RS100-100APS |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty : 2 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





