- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Netgear RS600-100APS Nighthawk WiFi 7 Router RS600, 18Gbps
Unrivaled WiFi 7 Speeds New!
Unleashes WiFi 7 speeds up to 18Gbps† for real-time gaming, 4K/8K streaming, UHD video conferencing, and AR/VR entertainment
Latest WiFi 7 Technology New!
Delivers 2.4x faster speeds and significantly lower latency than WiFi 6 to maximize performance across all devices
360° WiFi Coverage New!
Sleek new body offers smaller footprint and high-performance antennas for up to 3,300 sq. ft. of 360-degree WiFi coverage
Reimagined Speed & Reliability New!
Whether multi-gig cable or fiber, get the fastest speeds available today with a 10 Gig internet port. 10Gbps & 1Gbps Ethernet ports unlock unbeatable speed and reliability for wired connections
Secure and Private
NETGEAR® routers are secure out of the box and built to stay that way with automatic firmware updates, and industry-leading safety features to help protect you and your family
Essential All-In-One Internet Security
NETGEAR ArmorTM software provides an automatic shield of security for your WiFi and connected devices (PC, phone, camera, TV, etc.) for real-time protection against hackers. 30-day trial included
Easy Set Up with Any Service Provider
Simple to plug Nighthawk into your modem and set it up with the Nighthawk app
(RS600-100APS)
| Category | Details |
|---|---|
| Dimensions | Height: 10.1 in (257.5 mm)Width: 4 in (101.6 mm)Depth: 5.9 in (150 mm) |
| Weight | 2.73 lb (1.24 kg) |
| Requirements | Broadband Internet (DSL/cable/fiber/satellite)RJ45 modem requiredCompatible with Android®, iOS, or computers (Ethernet/WiFi) |
| WiFi Coverage | Up to 250 m² |
| Speed | 18 Gbps (6 + 12)† |
| WiFi Bands | • 2.4 GHz (2×2) – 0.7 Gbps, 40→20 MHz, 4K-QAM• 5 GHz (4×4) – 5.8 Gbps, 160→20 MHz, 4K-QAM• 6 GHz (4×4) – 11.5 Gbps, 320→20 MHz, 4K-QAM |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz |
| Memory | 512 MB NAND flash, 2 GB RAM |
| Antennas | 8 internal high-performance antennas with high-power amplifiers |
| Ports | 1 × 10Gbps Internet (WAN)1 × 10Gbps Ethernet LAN3 × 1Gbps Ethernet LAN1 × USB 3.0 |
| SKU | RS600-100APS |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacture warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





