- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

NETGEAR WiFi 6 AX3600 Dual Band Wireless Access Point - Desktop (WAX206)
(WAX206-100AUS)
Specifications
| Compatible/Used for | Small Office and Home Office (SOHO) deployments |
| LAN Ports | One (1) 100/1000/2500Base-T Ethernet (RJ-45) port with Auto Uplink™ (Auto MDI-X) Four (4) 100/1000Base-T Ethernet (RJ-45) port with Auto Uplink™ (Auto MDIX-X) |
| Product Type | Dual Band Access Point |
| Warranty | 3 Years |
| Wifi Ghz/Mbps | 800Mbps (2.4GHz) 2,400Mbps (5.0GHz) |
| Dimensions | 170 x 63 x 242mm |
| Hardware Buttons | Default Reset |
| LEDs | 8 LEDs (Power, Internet, LAN1, LAN2, LAN3, LAN4, 2.4G, 5G) |
| Maximum Number of Clients | 128: 64 for 2.4GHz; 64 for 5.0GHz |
| Security | MAC Address filtering 3 SSIDs |
| Standards | IEEE 802.11ac IEEE 802.11n 2.0 IEEE 802.11g IEEE 802.11b IEEE 802.11a IEEE 802.11ax |
| Weight | 504g |
| SKU | WAX206-100AUS |
| Barcode # | 606449154498 |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






