Don't pay: $115.00
$107.00
SAVE $8.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Install an M.2 PCIe 4.0 NVMe SSD in a U.2 PCIe NVMe SSD slot for PC and NAS
The QDA-UMP4 allows installing an M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe SSD in a 2.5-inch U.2 (SFF-8639) PCIe 4.0 x4 NVMe SSD drive bay. No extra software or drivers are required for the QDA-UMP4 and it can be installed in a PC/workstation (Windowsî, Linuxî) or QNAP NAS to enable using M.2 SSDs as cost-effective alternatives to expensive U.2 SSDs.
(QDA-UMP4)
| SKU | QDA-UMP4 |
| Model # | QDA-UMP4 |
| Barcode # | 885022022724 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
Maunfacturer Warranty: 1 Year Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






