Don't pay: $373.00
$336.00
SAVE $37.00 (10%)
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QM2 series PCIe cards add support for M.2 SSDs to a QNAP NAS, allowing users to configure SSD caching, a caching pool, or an auto-tiering volume to improve overall NAS performance.
Tackle performance bottlenecks
QM2 boosts performance by adding M.2 SSDs. It doesnÃÂt occupy any 3.5-inch drive bays, allowing you to maximize both your storage capacity and performance.
Â
- M.2 SSDs* can be installed to form caching pools or an auto-tiering volume.
- Enables SSD caching to boost performance and optimizes storage efficiency with Qtier Technology**.
- M.2 SSD thermal sensors allow real-time M.2 SSD temperature monitoring.
- A quiet cooling module (heatsink and smart fan) minimizes overheating risks and sustains constant high performance.
- LED indicators for monitoring M.2 SSD status.
* M.2 SSDs are not included as standard
** Check models that support Qtier on www.qnap.com
Applied Models: Check NAS compatibility list: https://www.qnap.com/en/compatibility/
(QM2-4P-384)
| SKU | QM2-4P-384 |
| Model # | QM2-4P-384 |
| Barcode # | 4713213512944 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.010m |
| Shipping Cubic | 0.000020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
QNAP TBS-h574TX-i5UC-05S02,5-bay All-Flash NASbook - With 5 x E1.S NVMe 3.84TB
$10,169.00 $11,299.00
New
Model
Model






