- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SDSQXAV-256G-GN6MA)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Thickness | 1 mm |
| Length | 15 mm |
| Width | 11 mm |
Technical Information
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Write Speed | 130 MB/s |
| Maximum Read Speed | 190 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 3/UHS-I |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
General Information
| Product Type | microSDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSQXAV-256G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme microSDXC UHS-I Card |
| Product Line | Extreme |
| Brand Name | SanDisk |
| SKU | SDSQXAV-256G-GN6MA |
| Barcode # | 619659188504 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





