- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Seagate FireCuda STKK16000400 16TB USB 3.0 Game Drive Hub
- Dual Front-Facing Ports: USB-A & USB-C
- RGB Lighting
- Connectivity: USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
(STKK16000400)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STKK16000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STKK16000400 |
| Product Name | FireCuda STKK16000400 Hard Drive |
| Package Type | Retail |
| Product Line | FireCuda |
| Brand Name | Seagate |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Windows |
Technical Information
| Storage Capacity | 16 TB |
| Platform Supported | PC |
| Mac |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.35 kg |
| Drive Type | External |
| Height | 128 mm |
| Width | 49.2 mm |
| Depth | 206 mm |
| SKU | STKK16000400 |
| Barcode # | 763649160442 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 1.6300kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





