- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
You can improve the appearance and airflow of any standard 19-inch server rack in seconds, using this 1U blanking panel. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
Professional look
The blanking panel creates a clean and professional look by covering empty space and visible cables, for a more organized server room.
Tool-less installation
For fast and easy installation, this blanking panel features a tool-less design that latches onto a standard 19 in. server rack, saving you time and hassle.
Improve airflow
The blanking panel features a solid design that helps guide airflow down the back of your rack, rather than passing through unused spaces. Improved airflow helps ensure your rack-mounted equipment is running at an optimal temperature.
The RKPNLTL1U is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(RKPNLTL1U)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Solid | |
| Industry Standards | EIA RS310-D | |
| Mounting Options | Front Mount (Front Only) | |
| U Height | 1U | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Steel and Plastic | |
| Product Height | 1.3 in [3.2 cm] | |
| Product Length | 19.3 in [49 cm] | |
| Product Width | 2.2 in [55 mm] | |
| Weight of Product | 11.5 oz [327 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.5 in [37 mm] | |
| Package Length | 21.5 in [54.5 cm] | |
| Package Width | 2.4 in [60 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 14 oz [395.3 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1U Tool-Less Rack Panel | |
| SKU | RKPNLTL1U |
| Barcode # | 65030860956 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.540m |
| Shipping Cubic | 0.002700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





