- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CMVELC1U cable management panel with hook and loop fabric fasteners, mounts to a standard 19" 2 or 4-post rack to organize cables while keeping dust and dirt out of the rack. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
Constructed of high quality steel with 4 fabric fasteners, the 1U cable manager enables you to bundle and route cables as needed for simple cable organization. The panel also promotes proper airflow through the rack by closing off open spaces between equipment.
For easy installation, this horizontal cable organizer comes complete with 2 sets of rack screws (10/32 and 12/24).
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CMVELC1U)
| Cable Manager Type | Cable Management Panel |
| Product Type | Cable Routing |
| Manufacturer Part Number | CMVELC1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U Velcro Horizontal Server Rack Cable Management Panel - 4 Loop Cable Organizer |
| Brand Name | StarTech.com |
| Thickness | 2.5 mm |
| Weight (Approximate) | 356.3 g |
| Rack Height | 1U |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | CMVELC1U |
| Barcode # | 65030852838 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.488m |
| Shipping Cubic | 0.000878000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





