- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RKPNLTL1UV)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Vented | |
| Industry Standards | EIA RS310-D | |
| Mounting Options | Front Mount (Front Only) | |
| U Height | 1U | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Steel and Plastic | |
| Product Height | 0.9 in [2.2 cm] | |
| Product Length | 19 in [48.2 cm] | |
| Product Width | 1.7 in [44 mm] | |
| Weight of Product | 6.7 oz [190.5 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.5 in [37 mm] | |
| Package Length | 21.1 in [53.5 cm] | |
| Package Width | 2.2 in [57 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 8.8 oz [248.6 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1U Tool-Less Vented Rack Panel | |
| SKU | RKPNLTL1UV |
| Barcode # | 65030860970 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.002050000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





