- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This RS232 Serial Adapter Card lets you add two RS232 (DB9) serial ports to your computer through a PCI Express (PCIe) slot. It enables you to interact with serial devices, such as card readers, printers, PIN pads, and modems, at speeds of up to 921.4Kbps.
Maximum Compatibility
With broad OS support, including for Windows and Linux, this PCI Express card is easy to integrate into mixed environments. The card comes pre-configured with a low-profile bracket, and includes an optional full-profile bracket, so installation is easy regardless of the case form factor.
Experience Optimal Technology
This PCIe to serial adapter supports the following features:
- Compatible with industry standard 16950 UART
- Supports max baud rate of up-to 921.4Kbps
- Provides 5/12V power output on Pin 9 when external power is connected
- 256-byte depth FIFO per transmitter and receiver
- Supports 9, 8, 7, 6, 5 data bits
- Asix AX99100 chipset
- PCI Express 1.1 compliant
PEX2S953LP is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
(PEX2S953LP)
| Packaging Information | |
| Package Height | 30 mm [1.2 in] |
| Package Length | 17 cm [6.7 in] |
| Package Width | 14.2 cm [5.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 146.4 g [5.2 oz] |
| Performance | |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8, 9 |
| FIFO | 256 Bytes |
| Flow Control | None, Xon/Xoff, RTS/CTS |
| Max Baud Rate | 921.6 Kbps |
| Parity | None, Odd, Even, Space, Mark |
| Serial Protocol | RS-232 |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Physical Characteristics | |
| Product Height | 1.8 cm [0.7 in] |
| Product Length | 98 mm [3.9 in] |
| Product Width | 67 mm [2.6 in] |
| Weight of Product | 55.6 g [2 oz] |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com 2 Port RS232 Serial Adapter Card with 16950 UART - PCIe Card |
| Software | |
| Microsoft WHQL Certified | Yes |
| OS Compatibility | Windows® 7, 8, 8.1, 10 Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 Linux 2.4.x to 2.6.x LTS Versions only |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | Selectable power output on pin 9 of the serial port |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Full-Profile Bracket |
| PCIe Serial Card | |
| User Manual | |
| Hardware | |
| Ports | 2 |
| Port Style | Integrated on Card |
| Interface | Serial |
| Chipset ID | Asix AX99100 |
| Card Type | Low Profile (SP bracket incl.) |
| Bus Type | PCI Express |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C (-4°F to 212°F) |
| Operating Temperature | -10°C to 80°C (14°F to 176°F) |
| Humidity | 5~85% RH |
| Connector(s) | |
| Internal Ports | LP4 (4 pin; Large Drive Power) Male Input |
| External Ports | DB-9 (9 pin, D-Sub) Male |
| Connector Type(s) | PCI Express x1 Male |
| SKU | PEX2S953LP |
| Barcode # | 65030881166 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





