- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GC98MF Modular Adapter features a DB9 male connector and an RJ45 female connector. Used for modular RS232, RS422 and RS485 connections, the adapter converts your DB9 female connection into an RJ45 female connection. The adapter allows for custom serial pin out configurations.
The DB9M/RJ45F adapter is backed by lifetime warranty, guaranteeing long-lasting durability.
(GC98MF)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17 g |
| Length | 83.8 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 33 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Female |
| Adapter Type | RJ-45/Serial |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network Female |
General Information
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Manufacturer Part Number | GC98MF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DB9M to RJ45F Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GC98MF |
| Barcode # | 65030773515 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





