- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The RJ45SPLITTER 2-to-1 RJ45 Splitter Cable Adapter increases the number of RJ45 network connections on an RJ45 outlet, allowing two 10/100 Ethernet signals through a single Cat5/Cat5e wire.
On one end of the installation the splitter enables you to connect two patch cables from a hub or switch to a single port on a patch panel; while on the other end of the installation the splitter connects to a single Cat5/Cat5e network drop through a wall outlet which can then be split and connected to two separate devices. The patch panel and wall outlet are connected through a single Cat5/Cat5e cable.
Designed and constructed for maximum durability, this Ethernet Splitter Cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(RJ45SPLITTER)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Number of Conductors | 8 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - RJ-45 Male | |
| Connector B | 2 - RJ-45 Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 13 in [330 mm] | |
| Product Length | 13 in [330 mm] | |
| Weight of Product | 0.7 oz [21 g] | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.2 in [30 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1.1 oz [30 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 2-to-1 RJ45 Splitter Cable Adapter - F/M | |
| SKU | RJ45SPLITTER |
| Barcode # | 65030783347 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





