- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This silicone hard drive protector sleeve provides a layer of sturdy protection against potential shock/impact damage for your uninstalled 2.5in hard drives.
The hard drive protector features a durable silicon design and a ventilation hole in the top for enhanced heat dissipation.
This versatile hard drive sleeve offers the flexibility to fit most IDE and SATA/SAS 2.5in HDDs. The silicon sleeve features a tip cover that's specifically designed to protect the hard drive interface ports during transportation, but can be removed for installation.
An ideal solution for keeping unused drives safe while not in use, the silicon drive sleeve is a perfect addition to our "bare drive" (trayless) hard drive enclosures.
(HDDSLEV25)
| Physical Characteristics | |
| Weight of Product | 22 g [0.8 oz] |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 2.5 in Hard Drive Protector Sleeve |
| Physical Characteristics | |
| Product Width | 73 mm [2.9 in] |
| Product Length | 10.5 cm [4.1 in] |
| Product Height | 0.6 cm [0.2 in] |
| Color | Clear |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 27 g [1 oz] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Height | 11 mm [0.4 in] |
| Hardware | |
| Drive Size | 2.5in |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| Operating Temperature | 5°C to 80°C (41°F to 176°F) |
| Humidity | 8% ~ 90% RH |
| SKU | HDDSLEV25 |
| Barcode # | 65030835138 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





