- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 20V DC power adapter is primarily a replacement or spare power adapter for the DK30A2DH or DK30ADD laptop docking stations. It can also universally supply power for any electronic device that has an N-type barrel and requires 20 volts and up to 2 amps of power.
Replace Your Failed or Lost Power Adapter
The power supply is a perfect replacement for the lost or damaged 20V / 2A power adapter you've used to power your existing electronics such as your docking station.
Keep a Spare Power Adapter on Hand
When downtime isn't an option, keeping spare power adapters on hand ensures that you won't be left waiting for a replacement to arrive or have to replace your devices just for the sake of a compatible power source.
The SVA20N2NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(SVA20N2NEUA)
| Packaging Information | |
| Package Height | 10.3 cm [4.1 in] |
| Package Length | 38 cm [15 in] |
| Package Width | 29.5 cm [11.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 0.2 kg [0.4 lb] |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 1219 mm [48 in] |
| Product Height | 4.3 cm [1.7 in] |
| Product Length | 75 mm [3 in] |
| Product Width | 40 mm [1.6 in] |
| Weight of Product | 137 g [4.8 oz] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 1 A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 20V DC |
| Plug Type | N |
| Power Consumption (In Watts) | 40W |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com 20V DC Power Adapter for DK30A2DH / DK30ADD Docking Stations |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Universal Power Adapter (NA, EU, UK, ANZ) |
| SKU | SVA20N2NEUA |
| Barcode # | 65030880985 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 1.9800kg |
| Shipping Width | 0.295m |
| Shipping Height | 0.103m |
| Shipping Length | 0.380m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





