Don't pay: $79.00
$69.00
SAVE $10.00 (13%)
Stock Availability
🟢Live
Only 1 left!
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP 45W USB-C G2 POWER ADAPTER
Power and charge your notebook or tablet from its USB-C port with the HP 45W USB-C G2 Power Adapter.
| Basic | |
|---|---|
| Brand Name: | HP |
| Device Supported: | Docking Station |
| Notebook | |
| Tablet PC | |
| Ultrabook | |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Maximum Output Current: | 5 A |
| Maximum Output Power: | 45 W |
| Product Type: | AC Adapter |
| General Information | |
|---|---|
| Brand Name: | HP |
| Manufacturer Part Number: | 1HE07AA |
| Manufacturer Website Address: | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer: | HP Inc. |
| Product Name: | 45 W USB - C G2 Power Adapter |
| Product Type: | AC Adapter |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB: | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility: | HP Pro x2 612 G2 Notebook |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Depth: | 28.5 mm |
| Height: | 62 mm |
| Weight (Approximate): | 220 g |
| Width: | 62 mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Maximum Output Current: | 5 A |
| Maximum Output Power: | 45 W |
| Output Voltage: | 10 V DC |
| 12 V DC | |
| 15 V DC | |
| 20 V DC | |
| 5 V DC | |
| 9 V DC | |
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported: | Docking Station |
| Notebook | |
| Tablet PC | |
| Ultrabook | |
(1HE07AA)
Specifications
| Compatible Size | 62 x 62 28.5 mm |
| Product Type | Power Adpt |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Standard Bench Repair & Phone-in Assistance) |
| SKU | 1HE07AA |
| Barcode # | 190781399728 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





