- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This replacement power adapter can provide a power source for any electronic device that has a 4-pin DIN barrel and requires 12 volts and up to 6.5 amps of power.
Replace your failed or lost power adapter
The adapter is a perfect replacement for the lost or damaged power adapter you've used to power your existing electronics.
Keep a spare power adapter on hand
When downtime isn't an option, keeping spare power adapters on hand ensures that you won't be left waiting for a replacement to arrive or have to replace your devices just for the sake of a compatible power source.
This power adapter is a direct replacement for the power adapters included with the following StarTech.com products:
USB 3.0 / eSATA 4-Bay 3.5in SATA III Hard Drive Enclosure (S3540BU33E)
1U Rackmount 4-Bay 3.5in SATA / SAS External Hard Drive Enclosure (SAT35401U)
4 Bay eSATA USB 3.0 to SATA Hard Drive Docking Station (SATDOCK4U3E)
4 Bay USB 3.0 eSATA to SATA Standalone 1:3 HDD Hard Drive Duplicator Dock (SATDOCK4U3RE)
USB 3.0 to 4-Bay SATA 6Gbps Hard Drive Docking Station (SDOCK4U33)
The SVA12DN4NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(SVA12DN4NEUA)
| On-Screen Display | No |
| Environmental | |
| Humidity | 0% - 80 % RH |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C (32°F to 140°F) |
| Storage Temperature | 0°C to 60°C (32°F to 140°F) |
| Packaging Information | |
| Package Height | 10.3 cm [4.1 in] |
| Package Length | 17.5 cm [6.9 in] |
| Package Width | 13.7 cm [5.4 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1 kg [2.2 lb] |
| Physical Characteristics | |
| Product Height | 3.4 cm [1.3 in] |
| Product Length | 13 cm [5.1 in] |
| Product Width | 57 mm [2.2 in] |
| Weight of Product | 378 g [13.3 oz] |
| Power | |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 6.5 A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | 4-pin DIN |
| Power Consumption (In Watts) | 78 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| What's in the Box | |
| Included in Package | universal power adapter (NA/JP, EU, UK, AU) |
| SKU | SVA12DN4NEUA |
| Barcode # | 65030865791 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.002492000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





