- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CABSHELF22V 2U 22in Depth Vented Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.
Our vented rack shelves improve air flow and help to lower temperatures in the rack. Constructed using SPCC commercial grade cold-rolled steel, this durable fixed rack shelf can hold up to 22kg (50lbs) of equipment - a perfect solution for storing small, non-rackmount equipment, tools, peripherals or accessories in your rack to keep them readily accessible.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
(CABSHELF22V)
Technical Information
| Application/Usage | LAN Switch |
| Patch Panel | |
| Server |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.60 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 2U |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 558.8 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 22.68 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SPCC |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE |
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Rack Shelf |
| Manufacturer Part Number | CABSHELF22V |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | CABSHELF22V |
| Product Name | 2U 22in Vented Rack Mount Shelf - Fixed Server Rack Cabinet Shelf - 50lbs / 22kg |
| Product Line | Universal |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CABSHELF22V |
| Barcode # | 65030848107 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 4.5600kg |
| Shipping Width | 0.500m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.580m |
| Shipping Cubic | 0.034800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





