- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(UNISLDSHF19H)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Vented | |
| Cable Management | Yes | |
| Industry Standards | EIA RS310-D | |
| Mounting Options | Front Mount (Front and Rear) | |
| U Height | 2U | |
| Performance | ||
| Weight Capacity (Stationary) | 200.5 lb [90.7 kg] | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Steel | |
| Maximum Mounting Depth | 31.8 in [807 mm] | |
| Minimum Mounting Depth | 29.4 in [746.5 mm] | |
| Rail Thickness | 0.1 in [2 mm] | |
| Weight of Product | 21 lb [9.5 kg] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 4.5 in [11.5 cm] | |
| Package Length | 31.5 in [80.1 cm] | |
| Package Width | 21.2 in [53.9 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 24.9 lb [11.3 kg] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - Shelf Assembly | |
| 2 - Ear Hook and Slide Assembly (Left / Right) | ||
| 2 - Ear Hook Bracket (Left / Right) | ||
| 1 - Cable Management Assembly | ||
| 1 - Instruction Manual | ||
| SKU | UNISLDSHF19H |
| Barcode # | 65030855976 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 9.8800kg |
| Shipping Width | 0.540m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.800m |
| Shipping Cubic | 0.051840000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





