- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The RKPNLHV2U 2U Hinged & Vented Blank Rack Panel mounts to a standard 19" 2 or 4-post rack to improve the organization and appearance of your rack, while maintaining easy access and airflow. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
The hinged blanking panel is reversible, meaning it can be installed to open from either the left or right side for easy access to the inside of your rack, while still covering the unused rack spaces for a professional look.
The vented rack panel is made of high-quality steel for long-term durability, plus the vented design allows for unobstructed airflow through your rack. For easy installation, this rack panel comes complete with rack installation screws (10-32).
For a non-vented panel, please see our 2U Hinged Solid Rack Blank Panel (RKPNLHS2U).
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(RKPNLHV2U)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Vented | |
| Industry Standards | EIA RS310-D | |
| Mounting Options | Front Mount (Front Only) | |
| U Height | 2U | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Steel | |
| Weight of Product | 11.9 oz [337.7 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.6 in [40 mm] | |
| Package Length | 19.8 in [50.4 cm] | |
| Package Width | 3.9 in [10 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 15.6 oz [442.3 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 2U Hinged Vented Rack Panel | |
| 2 - 5/8" #10-32 UNF Screws | ||
| 2 - #10-32 UNF Cage Nuts | ||
| SKU | RKPNLHV2U |
| Barcode # | 65030857598 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.002500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





