- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MDPMM3MW 3-meter Mini DisplayPort™ cable (white) features 2 Mini DisplayPort (male) connectors, and offers a dependable solution for connecting any Mini DisplayPort-enabled laptop (including Mac® family of products) to a Mini DisplayPort-equipped monitor.
Please note: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®) come equipped with Thunderbolt™ ports only. Our Mini DisplayPort Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your Mini DP compatible displays.
(MDPMM3MW)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Drain | |
| Connector Plating | Gold | |
| Fire Rating | CMG Rated (General Purpose) | |
| Number of Conductors | 19 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - Mini-DisplayPort (20 pin) Male | |
| Connector B | 1 - Mini-DisplayPort (20 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 9.8 ft [3 m] | |
| Color | White | |
| Product Length | 9.8 ft [3 m] | |
| Weight of Product | 3.6 oz [102 g] | |
| Wire Gauge | 32 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.8 in [20 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 3.6 oz [102 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 3 m White Mini DisplayPort Cable - M/M | |
| SKU | MDPMM3MW |
| Barcode # | 65030846134 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





