- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DisplayPort ™ cable provides reliable long-distance connections between your sources and displays. This DP cable support resolutions up to 4k x 2k (4096 x 2160) @ 60Hz for high quality video.
High Quality Performance
The male to male DisplayPort cables support DP 1.2 features, including a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The DP cables also support Multi-Stream (MST) for daisy-chaining multiple monitors with optional audio support. And they are backwards compatible with DisplayPort 1.1.
Reliable Latching Connectors
The black DP cables feature latches on each connector that provide a secure connection between your devices. They have a professional grade 28 AWG construction allowing for flexible and clean quality installations.
Comprehensive Product Testing & Expert Technical Support
StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to our customers. Our local StarTech.com Technical Advisors have a broad product expertise and work directly with StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
(DISPLPORT15L)
| Compatibility |
AMD Graphic Cards |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 4.57 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Workstation |
| Monitor | |
| Graphics Card | |
| Audio/Video Device | |
| Projector | |
| Notebook | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| Features | Molded |
| Multi-Stream Transport (MST) Support | |
| Latching Connector | |
| Damage Resistant | |
| Strain Relief | |
| HDCP | |
| DPCP | |
| Flexible | |
| EMI Protection | |
| Fray Resistant | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 331 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DISPLPORT15L |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 15 ft Long DisplayPort 1.2 Cable with Latches M/M - DisplayPort 4k |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DISPLPORT15L |
| Barcode # | 65030831642 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





