- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RKPNLHS6U)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Solid | |
| Industry Standards | EIA RS310-D | |
| Mounting Options | Front Mount (Front Only) | |
| U Height | 6U | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Product Height | 0.6 in [1.5 cm] | |
| Product Length | 18.3 in [46.5 cm] | |
| Product Width | 10.4 in [26.5 cm] | |
| Weight of Product | 3.2 lb [1.5 kg] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.5 in [38 mm] | |
| Package Length | 21.1 in [53.5 cm] | |
| Package Width | 11.3 in [28.6 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 3.8 lb [1.7 kg] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 6U Hinged Solid Rack Panel | |
| 4 - 5/8" #10-32 UNF Screws | ||
| 4 - #10-32 UNF Cage Nuts | ||
| 1 - Instruction manual | ||
| SKU | RKPNLHS6U |
| Barcode # | 65030862257 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 1.7000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.530m |
| Shipping Cubic | 0.005936000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





