- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DISPL7M DisplayPort Cable with latches provides a secure connection between your DisplayPort-enabled devices and allows for a connection distance of up to 7 meters between your source and display.
With a bandwidth of 10.8Gbps and support for maximum resolutions up to 2560x1600 (WQXGA), as well as optional audio support, this 7-meter DisplayPort cable offers impressive video capability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
The DISPL7M is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DISPL7M)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 513 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cable Length | 7 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Workstation |
| Notebook | |
| Monitor | |
| Graphics Card | |
| Projector | |
| Audio/Video Device | |
| Jacket Type | CMG |
| Shielding | Yes |
| Features | DPCP |
| Latching Connector | |
| Multi-Stream Transport (MST) Support | |
| EMI Protection | |
| Fray Resistant | |
| Strain Relief | |
| Flexible | |
| Molded | |
| Damage Resistant | |
| HDCP | |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
Miscellaneous
| Compatibility |
AMD Graphic Cards |
| Certifications & Standards | DPCP |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DISPL7M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 7m DisplayPort Cable with Latches - M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DISPL7M |
| Barcode # | 65030855655 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.6100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





