- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Strong and sleek, this full-motion TV wall mount lets you free up space by wall-mounting your 32" to 75" TV, and adjust it to the right viewing position with ease.
Smooth Full-Motion Adjustability
Once it's installed, the flat-screen TV wall mount is simple to adjust without using tools. You can extend the arms with ease to position your TV anywhere from 4.1" to 21.6" (105 to 550 mm) away from the wall. The TV mount swivels +/-60 degrees and tilts +/-15 degrees for optimum viewing.
Sleek Design
This premium television wall mount beautifully combines form and function. Designed to provide an impressive appearance in every position, the premium black and silver design makes it ideal in a company lobby or hallway, information kiosk, or living space. With the arms extended, the protective covers provide a tidy, professional look. The cable-management channel inside the arms keeps cables neatly tucked away.
Durable Construction
Engineered with steel and aluminum, the robust TV mount securely supports a TV with a maximum weight capacity of 165 lb. (75 kg).
FPWARPS is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
(FPWARPS)
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Finishing | Powder Coated |
| Weight (Approximate) | 10.34 kg |
| Length | 55.1 cm |
| Height | 52.3 cm |
| Width | 87.1 cm |
| VESA Mount Standard | 500 x 300 |
| 200 x 300 | |
| 300 x 200 | |
| 300 x 300 | |
| 200 x 100 | |
| 200 x 400 | |
| 800 x 400 | |
| 700 x 400 | |
| 150 x 100 | |
| 400 x 200 | |
| 400 x 400 | |
| 600 x 300 | |
| 200 x 200 | |
| 800 x 500 | |
| 400 x 300 | |
| 600 x 400 | |
| Product Color | Black |
| Silver | |
| Product Material | Aluminium |
| Steel |
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | FPWARPS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Full-Motion TV Wall Mount - Premium |
| Brand Name | StarTech.com |
| Device Supported | Curved Screen Display |
| TV | |
| Flat Panel Display | |
| LED Display | |
| LCD Display | |
| Features | Heavy Duty |
| Flexible | |
| Articulating | |
| Pivot | |
| Swivel | |
| Full Motion | |
| Tilt | |
| Space Saving Design | |
| Cable Management | |
| Robust | |
| Durable | |
| Adjustable | |
| Maximum Load Capacity | 85 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 81.3 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 190.5 cm (75") |
| Number of Displays Supported | 1 |
| SKU | FPWARPS |
| Barcode # | 65030879866 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 12.5000kg |
| Shipping Width | 0.470m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.920m |
| Shipping Cubic | 0.064860000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





