- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CMHOOKMW Multi-Directional Vertical Cable Management D-ring lets you add an internal or external facing cable hook to your server rack or cabinet, to provide an organized channel for cables.
Constructed of high-quality steel, the cable management ring measures 2.4 x 3.9in (6 x 10cm). For flexible mounting options, the cable ring features a right-angled mounting bracket with 2 sets of mounting holes, enabling you to face the D-ring in the direction that best fits your application. Providing strain relief for attached cables, multiple cable rings can be attached to your rack where you need them for a versatile cable management solution.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CMHOOKMW)
| Cable Manager Type | D-ring |
| Thickness | 2.5 mm |
| Weight (Approximate) | 173 g |
| Length | 101.6 mm |
| Rack Height | 1.5U |
| Height | 111.8 mm |
| Width | 71.1 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Cable Tying |
| Manufacturer Part Number | CMHOOKMW |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Vertical Cable Management Hook |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CMHOOKMW |
| Barcode # | 65030852913 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





