- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ACE CASE LENOVO 100E/W GEN 3 COM - BLACK Ace Case is the smarter case for Lenovo laptops. Pumped with drop protection and packed with value, Ace Case for Lenovo 100e/w Gen 3 is the A+ choice for protecting your investment while giving students and working professionals an attractive and functional laptop experience. Rugged, reinforced TPU bumpers easily swallow the bumps and drops that happen every day in education and corporate settings, keeping your device safe. Clear, faceted polycarbonate top and bottom panels create a perception of quality to encourage an elevated sense of care, while also allowing asset tagging and barcode scanning. Ace Case for Lenovo 100e/w Gen 3 is the ultimate companion to your fleet of classroom or office laptops.
(STM-122-372K-01)
| Withstand Drop Height | Upto 1219.20 mm |
| Weight (Approximate) | 313 g |
| Durability | Bump Resistant |
| Drop Resistant | |
| Height | 304.8 mm |
| Width | 213.4 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Polycarbonate |
| Application/Usage | Notebook |
| Compatibility | Lenovo - 100e Gen 3 , 100w Gen 3 |
| Brand Compatibility | Lenovo |
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | STM-122-372K-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Ace Case Lenovo 100e/w Gen 3 |
| Product Line | Ace |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-122-372K-01 |
| Barcode # | 618952510449 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





