- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Dux Armour Cargo Carrying Case for 33 cm (13") to 35.6 cm (14") Notebook - Black - Impact Resistant, Wear Resistant, Water Resistant, Abrasion Resistant - 600D Polyester, 1680D Polyester Body - Handle, Shoulder Strap Safeguard your school's investment with Dux Armour Cargo. Designed with the direct feedback from educators and district level IT professionals, we have built the ultimate protective bag for the K-12 classroom environment.
(STM-117-303M-01)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Application/Usage | Accessories |
| Notebook | |
| Package Contents |
|
Physical Characteristics
| Material Details |
1680D Polyester - Base |
| Durability | Wear Resistant |
| Water Resistant | |
| Impact Resistant | |
| Abrasion Resistant | |
| Product Color | Black |
| Product Material | 600D Polyester |
| 1680D Polyester |
Product Information
| Carrying Options | Handle |
| Shoulder Strap | |
| Minimum Screen Size Supported | 33 cm (13") |
| Maximum Screen Size Supported | 35.6 cm (14") |
| Adjustable | Yes |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-117-303M-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux Armour Cargo Laptop Bag |
| Product Line | Dux Armour Cargo |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-117-303M-01 |
| Barcode # | 742186993621 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





