- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Case for Apple MacBook Pro, Notebook - Black - Thermoplastic Polyurethane (TPU) Rubber, Polycarbonate (PC) - 33 cm (13") Maximum Screen Size Supported Some Aussie terms have made their way into everyday language the world over (good onya, mate), and there are some that haven't quite yet, but we feel should. Like the word "dux." Down Under, it refers to the highest performing student, the one who's best in class. A fitting name, we think, for our line of protective cases that offer the best-in-class solution for laptops and tablets.
(STM-122-296MV-01)
Product Information
| Maximum Screen Size Supported | 33 cm (13") |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Application/Usage | MacBook Pro |
| Notebook | |
| Compatibility |
Apple - MacBook Pro (2019/2020) (A1708) (A2289) |
| Brand Compatibility | Apple |
General Information
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | STM-122-296MV-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux for MacBook Pro 13" (2019/2020) |
| Product Line | Dux |
| Brand Name | STM Goods |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 349.3 g |
| Height | 223.5 mm |
| Width | 317.5 mm |
| Depth | 17.8 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) Rubber |
| Polycarbonate (PC) |
| SKU | STM-122-296MV-01 |
| Barcode # | 742186993393 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





