- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Myth Carrying Case (Backpack) for 38.1 cm (15") to 40.6 cm (16") Apple MacBook Pro, Notebook - Black - Impact Resistant, Bump Resistant, Water Resistant, Moisture Resistant - Foam, Thermoplastic Polyurethane (TPU), Fabric, Polyester Body - Shoulder Strap, Luggage Strap, Handle - 469.9 mm Height x 299.7 mm Width x 170.2 mm Depth - 28 L Volume Capacity a legendary blend of styling and storage makes for an epic carry because the best impact protection is impact prevention Most so-called 'laptop protection' packs and briefs use a foam padding design that has a major flaw: corner gaps. Our proprietary SlingTech features extra padding and gapless corners that suspend your device away from the edge of the bag, isolating it from the bump zone. some of our most visionary features are the ones you can't see Our remarkable CableReady system that lets you charge on-the-go with cords out of sight is an incredible tech innovation that sets STM apart from other bags. So, how did we top that? By adding an inventive AirPod pocket and ingenious earbud keeper. we make travel easier by taking the lug out of luggage Our PassPort luggage pass-through securely and easily connects your pack or brief to other baggage items. It's also integrated with the lumbar support of the back panel. nobody wants the weight of the world on their shoulders Your everyday responsibilities are enough to carry around. So, we designed our air channel back-panel-and-yoke system to wrap around you and provide improved weight distribution. In other words: maximum comfort. a scan-tatsic trip to the future: go ahead, try on this product Experience our gear in an incredible, never-before-seen way. Integrated Augmented Reality technology including interactive 3D graphics, animations and video immerses you in an experience that goes far beyond typical 2D on-screen experiences.
(STM-117-187P-05)
| Limited Warranty | 2 Year |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-117-187P-05 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Myth Backpack 28L |
| Product Line | Myth |
| Brand Name | STM Goods |
| Material Details |
Fleece Lining |
| Weight (Approximate) | 1.22 kg |
| Durability | Moisture Resistant |
| Bump Resistant | |
| Impact Resistant | |
| Water Resistant | |
| Height | 469.9 mm |
| Width | 299.7 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Thermoplastic Polyurethane (TPU) | |
| Polyester | |
| Fabric |
| Application/Usage | AirPods |
| Earbud | |
| MacBook Pro | |
| Sunglasses | |
| Notebook | |
| Gear | |
| Compatibility | Apple - AirPods, MacBook Pro |
| Brand Compatibility | Apple |
| Carrying Options | Luggage Strap |
| Shoulder Strap | |
| Handle | |
| Style | Backpack |
| Minimum Screen Size Supported | 38.1 cm (15") |
| Maximum Screen Size Supported | 40.6 cm (16") |
| Closure Type | Zipper |
| Volume Capacity | 28 L |
| SKU | STM-117-187P-05 |
| Barcode # | 742186993584 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.450m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





