- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Ridge Carrying Case (Sleeve) for 27.9 cm (11") Book, MacBook - Botanical Green - Polyester Body - Quilt, Foam Interior Material - 213.4 mm Height x 317.5 mm Width x 20.3 mm Depth Take the cushy insulation of a padded interior that protects your invaluable laptop and encase it in a supremely rugged, yet handsome exterior. This is the definitive example of how functionality and style needn't be mutually exclusive. Main compartment cradles your laptop in 8mm 360 protective foam and super soft lining Quilted padding provides the ultimate way to safeguard your tech/electronics devices Convenient internal holder/loop for your pen or stylus Sized to fit the form factor of all current 11-, 13-, and 15-inch MacBooks and UltraBooks High quality #8 chain YKK zippers for long-term durability
(STM-214-150K-08)
| Style | Sleeve |
| Maximum Screen Size Supported | 27.9 cm (11") |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-214-150K-08 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Ridge Laptop Sleeve |
| Product Line | Ridge |
| Brand Name | STM Goods |
| Weight (Approximate) | 222.3 g |
| Height | 213.4 mm |
| Width | 317.5 mm |
| Depth | 20.3 mm |
| Interior Material | Quilt |
| Foam | |
| Product Color | Botanical Green |
| Product Material | Polyester |
| Application/Usage | Pen |
| Notebook | |
| Ultrabook | |
| Book | |
| Stylus | |
| Tablet | |
| MacBook | |
| Accessories | |
| Electronic Device | |
| Compatibility | Apple - MacBook |
| SKU | STM-214-150K-08 |
| Barcode # | 640947793537 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





