- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Targus 7 Port USB3.0 Power Hub With Fast Charging The Targus 7-Port USB3.0 Hub with Fast Charging turns 1 USB port into 7. Simply plug the hub into your computer’s USB3.0 port and enjoy a smooth connection and ultra-fast transfer speeds. USB3.0 provides transfer speeds up to 10 times faster than USB2.0. The Targus 7-Port USB3.0 Hub also features two Fast Charging ports that will charge your smartphones. It features overcurrent protection to prevent short circuits and electrical current overload. Features Turns 1 USB port into 7 LED indicator to show data transmission activity Up to 5Gbps transfer speed & up to 10 times faster than USB2.0 Accepts USB2.0/1.x devices Fast charging capability Overcurrent and short circuit protection
anz ANZ
- Works With
USB-A Devices
- Color
Black
- Connectors
USB-A
- Dimensions
10.80 x 1.20 x 5.20 cm
- Weight
0.280kg
- Warranty
Limited 1-Year Warranty
- UPC
092636312206
(ACH125AU)
| Form Factor | External |
| Host Interface | USB |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.0 Ports | 7 |
| Product Type | USB Hub |
| Manufacturer Part Number | ACH125AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | USB 3.0 7-Port Hub with Fast Charging |
| Brand Name | Targus |
| SKU | ACH125AU |
| Barcode # | 92636312206 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001848000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





