- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(HD28C-SILVER)
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Miscellaneous
| Compatibility |
Compatible Devices: |
| Brand Compatibility | Apple |
Software
| Operating System Supported | ChromeOS |
| macOS | |
| Windows |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 42 g |
| Height | 114.3 mm |
| Width | 40.9 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| Product Color | Grey |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB-C PD |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | HD28C-SILVER |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | HD28C-GRAY |
| Product Name | DUO 7-in-2 USB-C Hub |
| Product Line | DUO |
| Brand Name | Hyper |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Memory Card Supported | SD |
| microSD | |
| Memory Card Reader | Yes |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| 5120 x 2880 | |
| Screen Mode Supported | 4K |
| 5K |
| SKU | HD28C-SILVER |
| Barcode # | 817110014434 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





