- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The D-Link 1-Port 10-Gigabit XFP Module provides a high-speed 10-Gigabit connection on secure fiber cable. Ideal for server/LAN backbones (up to 300m distance using the DEM-421XT transceiver) and campus environment backbones (up to 10km distance using the DEM-422XT transceiver), the 10-Gigabit XFP Module helps make your network more versatile and efficient.
The D-Link 10-Gigabit XFP Module allows flexible deployment of 10-Gigabit connections and is ideal for bandwidth-intensive applications that require greater cable distances and lower signal interference in the Local Area Network and Wide Area Network.
(DEM-410X)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | XFP |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
General Information
| Product Type | XFP |
| Manufacturer Part Number | DEM-410X |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DEM-410X |
| Product Name | DEM-410X 10-Gigabit XFP Module |
| Brand Name | D-Link |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10GBase-X Network |
| Total Number of Ports | 1 |
Media & Performance
| Maximum Distance Supported | 40 km |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Single-mode |
| SKU | DEM-410X |
| Barcode # | 790069286797 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.3800kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.266m |
| Shipping Cubic | 0.003032000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





