- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SUPERIOR STORAGE. SUPERIOR SURVEILLANCE
Built for 24/7, always-on, high-definition security systems. With support for up to 8 hard drive bays and 32 HD cameras, WD Purple drives are optimized for surveillance.
The Right Drive for the Job
WD Purple drives have been engineered specifically for the extreme demands of high temperature, 24/7 surveillance systems.
Performance You Can Trust
From a worldwide leader in the storage industry, WD Purple is engineered for quality video playback when you need it most.
Expand Your View to 32
WD Purple drives are optimized to support up to 32 HD cameras, giving you flexibility to upgrade or expand your security system.
BUILT FOR 24/7 SURVEILLANCE
WD Purple surveillance hard drives are designed for high temperature, always-on, surveillance security systems to ensure reliability and quality video play back when you need it most.
SEAMLESS INTEGRATION
With a wide range of industry-leading enclosures and chipsets supported, you're sure to find the configuration and compatibility that's right for your DVR.
LESS IS MORE
Low power consumption is a must in a high-temperature, always-on surveillance environment. IntelliSeek technology reduces damaging ambient noise and vibrations.
Western Digital Purple Surveillance Storage - 2TB - 3.5" SATA Hard Drive (HDD) 6 Gb/s - Support up to 32 HD Surveillance Camera - Low Power Consumption - Compatible with Windows/Mac - 3-Year Warranty - WD20PURX
(WD20PURX)
| Brand | Western Digital |
| Cache | 64MB |
| Capacity | 2TB |
| Data Transfer Rate | 6 Gb/s |
| Dimensions | 4 x 1.028 x 5.787in (W x H x D) |
| Features | Reduces video frame loss with surveillance-class storage. Specifically tuned for surveillance security systems. Caching algorithms are tuned for write-intensive, low bit rate, high stream count applications that are typical of surveillance applications. Priority change for write allocations and preemptive caching policies. TLER & ATA streaming support. Supports up to eight drives. |
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Interface | SATA |
| Spindle Speed | IntelliPower |
| Warranty | 3-Year Warranty |
| Weight | 0.64 kg |
| SKU | WD20PURX |
| Barcode # | 718037823331 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.wdc.com/
1800 429 861
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





