$499.00
Stock Availability
🟢Live
ONLINE: ✓ In Stock
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
You Might Want To Add
TP-Link VIGI 4MP C240(2.8mm) Full-Color Dome
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Seagate® SkyHawk™ AI 8TB is a surveillance-optimised drive designed for NVRs with artificial intelligence (AI) for edge
applications.
Key Advantages:
- ImagePerfect™ AI firmware delivers zero dropped frames while supporting heavier workloads.
- Versatile capabilities intelligently adapt to the scale of your AI environment, supporting up to 64 HD video streams and 32 AI streams.
- Rest easy with three years of Rescue Data Recovery Services, offering an industry-leading 90% success rate against unexpected data loss from power outages, natural disasters, user error, viruses and more.
- SkyHawk Health Management actively helps protect your surveillance storage by focusing on prevention, intervention, and recovery options. Included RAID RapidRebuild™ provides 3× faster volume rebuilds.
- Higher reliability with 2M hours MTBF and a 550 TB/year workload rate for more than 3× that of standard surveillance hard drives.
- Powerful processing to welcome workload challenges — SkyHawk AI supports video analysis and recording simultaneously with GPU analytics workloads.
- Enjoy consistent performance with built-in rotational vibration sensors providing reliable storage for NAS with little lag or downtime.
- Multi-bay support helps you meet your growing storage demands with up to 16+ bays.
(ST8000VE001)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 8TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Product Family | SkyHawk AI |
| RPM | 7200 |
| Warranty | 3 Years limited |
| Weight | 716g |
| SKU | ST8000VE001 |
| Barcode # | 763649142028 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.8400kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000382200m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





