- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SKYHAWK AI 12TB 3.5IN 6GB/S SATA 256MB 24X7
(ST12000VE001)
Drive Performance
| Buffer | 256 MB |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 12 TB |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | ST12000VE001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | ST12000VE001 |
| Product Name | SkyHawk AI ST12000VE001 Hard Drive |
| Product Line | SkyHawk AI |
| Brand Name | Seagate |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Miscellaneous
| Device Supported | Network Video Recorder |
| Camera |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 690 g |
| Drive Type | Internal |
| Durability | Tarnish Resistant |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.9 mm |
| Depth | 147 mm |
| SKU | ST12000VE001 |
| Barcode # | 763649150399 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





