Trend Micro Maximum Security 2026 - 2 Years 3 Devices for PC, Mac, Android or iOS devices
$69.00 $249.00
Sale Top
Seller
WD WD121PURZ 12TB Purple 3.5" SATA3 Surveillance Hard Drive - 256MB Cache - 7200 RPM - 245MB/s sustained transfer rate - Low Power Consumption - 3 Years Limited Warranty
WD Purple Surveillance Hard Drive
UNCOMPROMISING STORAGE
Built for 24/7, always-on, high-definition security systems. With a supported workload rate of up to 180 TB/yr and support for up to 64 cameras, WD Purple drives are optimised for surveillance systems. WD Purple 10TB & 12TB drives are designed to support Deep Learning analytics in AI capable NVRs, and feature an enhanced workload rating of up to 360TB/yr, and up to 16 AI channels for analytics within the system.
Read more about WD WD121PURZ 12TB Purple 3.5" SATA3 Surveillance Hard Drive on the official Western Digital website
| · WD Purple drives have been engineered specifically for the extreme demands of high temperature, 24/7 surveillance systems. |
| · From a worldwide leader in the storage industry, WD Purple is engineered for quality video playback when you need it most. |
| · WD Purple drives are optimized to support up to 64 cameras, giving you flexibility to upgrade or expand your security system. |
| · Low power consumption is a must in a high-temperature, always-on surveillance environment. IntelliSeek technology helps reduce damaging ambient noise and vibrations. |
| · The WD Purple drive is designed for both DVR and NVR security systems, and is compatible with many of the the leading surveillance and security manufacturers. |
(WD121PURZ)
storage capacity 12 TB
HDD Series WD PURPLE SURVEILLANCE
form factor 3.5" SATA
type HDDs for Surveillance
| SKU | WD121PURZ |
| Barcode # | 718037863726 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$69.00 $249.00
$379.00 $494.00