- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SEAGATE SKYHAWK SURVEILLANCE INTERNAL 3.5" SATA DRIVE, 2TB, 6GB/S, 5900RPM, 3YR WTY
(ST2000VX015)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6GB/s |
| Product Family | SkyHawk |
| RPM | 5400 |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 415g |
| Average Operating Power (W) | 8.73 |
| Dimensions | 20.2 (H) x 101.85 (W) x 146.99 (D) mm |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Max Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 180 |
| Mean Time Between Failures | 1,000,000 hours |
| Power-On Hours per year | 8,760 |
| Workload Rate Limit | 180 |
| SKU | ST2000VX015 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





