WD 12TB Purple Pro WD121PURP 121PURP 3.5" SATA3 Surveillance Hard Drive is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:

Western Digital WD Purple Pro 12TB 3.5" Surveillance HDD 7200RPM 256MB SATA3 245MB/s 550TBW 24x7 64 Cameras AV NVR DVR 2.5mil MTBF
(WD121PURP)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 12TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Product Family | WD Purple |
| RPM | 7200 |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 660g |
| Recording Technology | CMR |
| SKU | WD121PURP |
| Barcode # | 718037889344 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





