- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Please note
Since the Seagate ST6000VX001 SkyHawk 6TB HDD has reached end-of-life (EOL), we may supply the newer replacement model, Seagate ST6000VX009 SkyHawk 6TB HDD, depending on availability.
Seagate ST6000VX001 6TB SkyHawk 3.5" SATA3 Surveillance Hard Drive - SATA 6Gb/s Interface - 256MB Cache

(ST6000VX001)
Specifications
| Cache | 256 MB |
| Capacity | 6TB |
| Form Factor | 3.5'' |
| Interface | SATA |
| Product Family | |
| RPM | 5400 |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 610 g |
| Misc. | |
| Series | Skyhawk |
| SKU | ST6000VX001 |
| Barcode # | 763649092132 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.6900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
One-Year Device Deal Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





