Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Seagate 8TB SkyHawk 3.5inch Hard Drive, SATA III, 5400RPM, 256MB Cache, 180MB/s Max Transfer Rate, 1M Hours MTBF, RV Sensors, ATA Streaming Support, CMR
Key Advantages ImagePerfect™ firmware is designed to ensure seamless video footage capture in 24×7 workloads 1 that record video from 64 HD cameras. SkyHawk Health Management actively helps protect your video storage by focusing on prevention, intervention and recovery options. 2 Included is RAID RapidRebuild™, which provides 3× faster volume rebuilds over traditional RAID rebuilds. Unparalleled data protection with included Rescue Data Recovery Services plan, helping protect important video data with Seagate's in-house data recovery services. RV sensors built in allow drives to maintain performance in multi-bay systems, giving customers the flexibility to scale their systems when more storage is needed. ATA streaming support enables recordings from up to 64 HD cameras for smooth, uninterrupted footage. 1 M hours MTBF, 3-year limited warranty 3 represents an improved total cost of ownership (TCO) with reduced maintenance costs. Lower power consumption means a reduction in heat emissions, which improves reliability in surveillance solutions. Tarnish-resistant components help protect drive from environmental elements, increasing field reliability. 1 SkyHawk video drives are designed for always-on workloads of 180 TB/year. For higher transaction workloads, see Seagate’s enterprise-class drive offerings. 2 Contact your Seagate sales representative for further information. 3 Seagate does not recommend operating at sustained extreme temperatures. Operating at higher temperatures will reduce useful life of the products.
(ST8000VX010)
| Specifications | 8 TB |
|---|---|
| Standard Model Numbers with SRS | ST8000VX010 |
| SkyHawk™ Health Management Included | Yes |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Recording Technology | CMR |
| Drive Design | Air |
| Features and Performance | |
| Drive Bays Supported | Up to 16 |
| Cameras Supported | Up to 64 |
| RV Sensors | Yes |
| Max Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 180MB/s |
| Cache (MB) | 256 MB |
| Reliability/Data Integrity | |
| Tarnish Resistant | Yes |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10E14 |
| Power-On Hours per year | 8,760 |
| Workload Rate Limit (WRL) | 180 |
| Mean Time Between Failures (MTBF) (hours) | 1000000 hr |
| Warranty, Limited (years) | 3 |
| Power Management | |
| Startup Current, Typical (12V, A) | 1.8 A |
| Average Operating Power (W) | 5.3 W |
| Idling Average (W) | 3.4 W |
| Standby Mode/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25 W |
| Environmental/Temperature | |
| Operating (ambient, min °C) | 0°C |
| Operating (drive reported, max °C) | 65°C |
| Non-operating (ambient, min °C) | -40°C |
| Physical | |
| Height (mm/in, max) | 26.1 mm / 1.028 in |
| Width (mm/in, max) | 101.6 mm / 4.00 in |
| Depth (mm/in, max) | 146.99 mm / 5.787 in |
| Weight (g/lb, typical) | 630 g / 1.389 lb |
| Carton Unit Quantity | 20 |
| Cartons per Pallet / Cartons per Layer | 40/8 |
| SKU | ST8000VX010 |
| Barcode # | 763649178072 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty : 3 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
Sale
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
Sale





